Předpovědní modely
Dalším nástrojem v protipovodňové ochraně mohou být předpovědní modely průtoků a vodních stavů. Existuje několik programů, které jsou schopné modelovat průběh povodně v uceleném povodí od srážkoodtokového modelu až po hydraulické modely neustáleného proudění v síti vodních toků. Tyto modely, které nechceme jmenovat, mají společnou celou řadu vlastností. Patří sem kromě vysoké pořizovací ceny i náročná implementace na dané povodí a především vysoké nároky na obsluhu modelu. Toto jsou hlavní důvody, proč nejsou předpovědní modely vhodné pro lokální použití, například na úrovni ORP, kde chybí nejen peníze, ale i personální zabezpečení.
Za ideální implementaci předpovědního modelu je možné považovat spolupráci kraje se správcem toku, v tomto konkrétním případě Povodí Labe, jako správcem významných vodních toků. V rámci spolupráce by bylo vhodné toto rozdělení činností. Kromě spolufinancování celého systému by měl být správce toku zodpovědný za odbornou část, od primárního sběru dat, jejich vyhodnocení a naplnění modelu a veškeré výpočty.
Zodpovědnost kraje by byla na zajištění přenosu výsledků z předpovědního modelu ke koncovým uživatelům, tedy povodňovým komisím ORP a obcí, IZS a dalších, včetně vyškolení těchto lidí, nikoliv v práci s modelem, ale v možnostech využití výstupů z modelu pro protipovodňovou ochranu.
Soubor: Predpovedni_modely.htm
stránka aktualizována: 20.1.2008, publikována: 14.3.2014