Jednoznačná orientace programů na preventivní opatření v ochraně před povodněmi odráží skutečnost, že na území České republiky je průběh povodní velmi rychlý, většinou následuje bezprostředně po extrémních srážkách nebo po výrazných klimatických změnách v jarním období. Příčinou jsou, kromě jiného, morfologie území (převážně pahorkatina, více než 70 % území v nadmořské výšce 200-600 m n.m.) a skutečnost, že zde leží především nejvýše položené úseky vodních toků. Proto je mezi atmosférickou srážkou a vznikem povodně vesměs krátký časový interval, který vyžaduje nejvyšší dosažitelný stupeň připravenosti na povodňové situace. Zároveň prakticky veškerá voda odtéká z našeho území, a proto je nezbytné ochranu před povodněmi řešit i v příslušných mezinárodních vazbách. Navrhuje se,a by realizace systémových opatření pro ochranu před povodněmi byla řízena prostřednictvím programů, jejichž návrh vychází ze Strategie. Programy na preventivní opatření jsou specifikovány v „Záměrech tvorby programů prevence před povodněmi“, které vzala vláda dne 13. září 2000 na vědomí v bodě I. usnesením vlády č. 897.
Soubor navrhovaných programů vychází z moderního pojetí ochrany před povodněmi, soustřeďuje se na prevenci a využívá simulačních modelových prostředků. Programy poskytují záruku realizace systémových opatření, která jsou na základě zkušeností považována za nejdůležitější a nejefektivnější s ohledem na charakter povodní na území České republiky.
Podle gesce jsou rozděleny jednotlivé programy takto:
Název programu |
Gestor programu |
Program prevence před povodněmi |
Ministerstvo zemědělství |
Program protierozní ochrany zemědělské půdy |
|
Program prevence v územích ohrožených povodněmi, sesuvy a dalšími klimatickými jevy |
Ministerstvo životního prostředí |
Program k zajištění dopravních objektů a komunikačních vazeb |
Ministerstvo dopravy |
Program prevence před povodněmi
Tento program obsahuje šest samostatných podprogramů, jejichž cílem je zabezpečení realizace hlavních opatření na ochranu před povodněmi:
▪Podprogram výstavby a obnovy poldrů, nádrží a hrází
▪Podprogram zvyšování kapacity koryt vodních toků
▪Podprogram stanovování záplavových území
▪Podprogram studie odtokových poměrů
▪Podprogram studie odtokových poměrů
▪Podprogram vymezení rozsahu území ohrožených zvláštními povodněmi
▪Podprogram změn funkce území a způsobu využití pozemků v aktivních zónách záplavových území
Protierozní ochrany zemědělské půdy
Cílem tohoto programu je omezení vodní eroze v oblastech nejohroženějších přívalovými dešti, využitím konkrétních opatření a zároveň dodržování Zásad správné zemědělské praxe dle legislativy EU (Směrnice 91/676/EEC a nařízení 157/99/EC).
Program prevence v územích ohrožených povodněmi, sesuvy a dalšími klimatickými vlivy
Tento program je složen ze tří podprogramů, které představují komplex opatření, jež přispívají ke zlepšení systému varování před povodněmi a sníží tak v budoucnu pravděpodobnost výskytu škod způsobených povodněmi:
▪Podprogram výstavby a obnovy hlásných systémů
▪Podprogram pořízení dokumentace záplavových území
▪Podprogram pořízení dokumentace a realizace opatření pro řešení nestabilit svahů v ČR
Cílem podprogramu výstavby a obnovy hlásných systémů je zajištění včasného varování před povodňovým nebezpečím, jaké bylo např. povodeň v červenci 1998 na Rychnovsku. Jedná se o zkvalitnění předpovědních a hlásných systémů provozovaných ČHMÚ a realizace doplňkových hlásných povodňových systémů. Zavádění varovných systémů bude v místech, kde je potřeba zajistit včasné lokální varování, především lokality horských a podhorských území. V rámci Královéhradeckého kraje se jedná o následující ORP, kde by tyto systémy mohly být rozšířeny: Rychnov nad Kněžnou, Vrchlabí, Broumov, Trutnov, Dobruška, Náchod.
Program k zajištění dopravních objektů a komunikačních vazeb
Tento program zahrnuje čtyři podprogramy, které zlepší ochranu komunikací a souvisejících objektů před poškozením povodněmi a zároveň umožní nezbytné dopravní spojení i za povodní:
▪Podprogram nezbytných staveních úprav mostů a dopravních objektů
▪Podprogram zajištění telekomunikační podpory řešení krizových situací
▪Podprogram doplnění pohotovostních rezerv v dopravě
▪Podprogram podpory preventivní protipovodňové ochrany veřejných přístavů ČR a protipovodňové ochrany plavidel v těchto přístavech
Předmětem podprogramu nezbytných stavebních úprav mostů a dopravních objektů je mapování a monitorování stavu silniční a železniční sítě s ohledem na povodňové průtoky, posuzování stability a zachování těchto objektů a jejich vlivu na průběh povodňové situace. Výsledkem jsou návrhy stavebních úprav, stanovení priorit a realizace těchto nezbytných úprav.
Soubor: Programy_prevence_pred_povodnemi.htm
stránka aktualizována: 15.2.2008, publikována: 14.3.2014